زبان ها

اندازه قلم

Current Size: 100%

تولید همزمان برق و گرما

همزمان با رشد اقتصادی و صنعتی در دنیای امروز، مباحث مربوط به کاهش و بهینه سازی مصرف انرژی از اولویت بالایی برخوردار گردیده است. افزایش روز افزون بهای سوخت های فسیلی در دهه های اخیر، موجب افزایش تمایل کشورها به استفاده از روش های جایگزین تولید انرژی، افزایش کارایی تولید و کاهش آلودگی زیست محیطی شده که یکی از فن آوری های مورد توجه سامانه تولید همزمان برق و گرما (CHP) است.

واژه CHP مخفف عبارت Combined Heat and Power به معنای تولید همزمان قدرت (الکتریسیته) و حرارت است.
با توجه به بازده نیروگاه های حرارتی که درصد بالایی از انرژی را در کشور های مختلف تامین کرده و همچنین راندمان بسیار پایین این نیروگاه ها که در حالت خاص به 55% می رسد، ایده بهره گیری از انرژی گرمایی هدر شده در این نیروگاه ها به شدت مورد توجه قرار گرفت. به همین دلیل در نیروگاههای ترکیبی CHP و به کمک مبدلهای حرارتی از انرژی حرارتی برای مقاصد گرمایش در تاسیسات استفاده شده و به این ترتیب راندمان نیروگاه تا میزان 90% قابل افزایش خواهد بود که این امر سرمایه گذاری در حوزه CHP را توجیه پذیر می کند.
سامانه تولید همزمان برق و گرما هم اکنون در کشورهایی نظیر فنلاند، استرالیا و سوئد، تمام ظرفیت تولید نیروگاه های حرارتی و در کشورهایی چون دانمارک، هلند، آلمان، روسیه، اتریش، ژاپن، انگلستان و آمریکا حداکثر ظرفیت تولید برق حرارتی را به خود اختصاص داده است. در حالیکه کارایی نیروگاه های بزرگ در بهترین حالت بین 27-55% است این سامانه ها به رکورد کارایی 90% دست پیدا کرده اند.

انواع سیستم های تولید همزمان برق و گرما:

با توجه به شرایط موجود در کشور و دشواری های فعلی در تامین قطعات توربین و همچنین هزینه اولیه بسیار بالا، بهره گیری از سیستم های ترکیبی با موتور پیستونی در اکثر موارد انتخاب ارجح است.
شرکت آراکو با بهره گیری از دانش روز در زمینه نیروگاههای ترکیبی و همچنین با ارتباطات گسترده با تامین کنندگان این سامانه، آمادگی دارد پروژه های بررسی اولیه، امکان سنجی، طراحی و مشاوره تامین تجهیزات را در حوزه CHP به اجرا برساند.

Persian (فارسی)